Najczęstsze pytania czyli WaterRower FAQ
1. Jak zmienić opór w WaterRower?
Technologia WaterFlyWheel stworzona została w oparciu z unikalną łopatkę i sprzęgło dzięki czemu opór jest regulowany automatycznie. Opór dostosowuje się do intensywności treningu.
2. Jak prezentuje się WaterRower w porównaniu do urządzenia Concept 2?
WaterRower został stworzony, aby naśladować ruch łodzi w dół rzeki – dzięki temu jest czymś więcej niż tylko maszyną symulującą wioślarstwo.
W porównaniu do wioślarzy Concept 2, prawdopodobnie najpoważniejszych rywali, ergometry WaterRower posiadają wiele zalet:
3. Czy wioślarstwo nie szkodzi plecom?
Wioślarstwo jest naprawdę ćwiczeniem całego ciała, przekazuje pracę dynamicznych grup mięśniowych (ramiona i nogi) przez tułów. Aby móc przekazać tą pracę wioślarz pracuje gorsetem mięśniowym tułowia. Wzmacnia w ten sposób tułów i odpowiednio formuje sylwetkę. W ten sposób wioślarstwo rozwija silną sylwetkę.
Wzmocnienie mięśni tułowia jest podstawą dobrego samopoczucia i jest niezbędne w rehabilitacji chorób pleców – jednym z najczęściej spotykanych schorzeń w naszym społeczeństwie. Słabsze maszyny imitujące wiosłowanie często na początku wywołują u ćwiczącego niezdrowe wygięcie kręgosłupa.
4. Jak często należy zmieniać wodę, aby utrzymać zbiornik WaterRower w czystości?
Urządzenie WaterRower nie wymaga konserwacji. Jedyne co trzeba wykonywać regularnie, to kontrolować stan wody w zbiorniku. Aby oczyścić wodę, wystarczy wrzucić do niej puritab – tabletkę dostarczoną wraz z urządzeniem. Częstość użycia zależy od ilości światła, na jakie wystawiona jest woda. Ilość chloru zmniejsza się wraz z wystawieniem wody na działanie światła. Dlatego należy co jakiś czas ją zwiększać za pomocą dostarczonych tabletek chlorowych.
Im jest jaśniej, tym częściej będzie się to działo. Każde urządzenie WaterRower dostarczane jest z zapasem tabletek chlorowych, które oczywiście można także zamówić osobno. Wodę można wymienić w prosty sposób, używając w tym celu pompki dostarczonej z każdym urządzeniem. Jednak, że jest to tylko wlewanie świeżej wody, o wiele prostsze jest zwiększenie ilości pierwiastków chemicznych, utrzymujących czystość wody, dokładnie tak jak w przypadku basenu lub łózka wodnego.
5. Jakie części się zużywają i jakie części obejmuje gwarancja WaterRower?
Ergometry WaterRower praktycznie nie wymaga konserwacji. Urządzenie wymaga tylko jednej, regularnej czynności konserwacyjnej – utrzymania poziomu wody w zbiorniku. Wymaga to okresowego dodawania tabletek chlorowych do zbiornika z wodą.
Poza tym w urządzeniu WaterRower nie zużywają się żadne części. Jedynym obszarem narażonym na zużycie są paski (taśmy) mocujące stopy (nie są objęte gwarancją) oraz baterie w monitorze S4 (również nie są objęte gwarancją).
Wszystkie informacje o gwarancji na dane produkty WaterRower są zawarte w karcie produktu (zakładka Gwarancja). Gwarancja obejmuje także czynności wykonywane w serwisie WaterRower. Prowadzimy także serwis online na stronie WaterRowerService.com.
6. Jak ciężka/wysoka osoba może korzystać z wioślarza WaterRower?
Mimo tego, że WaterRower został zaprojektowany jako urządzenie dla każdego, posiada pewne limity. Drewniana rama nie powinna się złamać lub wyginać. Maksymalna waga ćwiczącego użytkownika na ergometrze WaterRower jest dostępna na karcie produktu danego towaru (zakładka Parametry).
Szyny urządzenia są dostosowane dla osób nie wyższych niż 38″. Limit wzrostu: 38″. Na specjalne zamówienie dostarczamy ekstra długie szyny, pasujące dla osób do 42″.
7. Jak opróżnia się zbiornik z wodą w ergometrze WaterRower?
Urządzenie WaterRower jest dostarczane wraz ze specjalną pompką, ułatwiającą opróżnianie i napełnianie zbiornika. Aby napełnić zbiornik, wystarczy postawić zbiornik na maszynie, zamontować pompkę, kilka razy nacisnąć, a grawitacja zdziała resztę.
Aby opróżnić zbiornik, wystarczy ustawić pusty pojemnik na podłodze i zamontować pompkę. Zalecamy napełnienie zbiornika od 17 do 19 litórw w zależności od oczekiwanego oporu (podziałka znajduje się na zbiorniku z boku).
8. Co jest wyświetlane na monitorze mojego wioślarza WaterRower?
Monitor WaterRower Serii 4 zawiera siedem okien informacyjnych.
- Intensywność – pokazuje intensywność ćwiczeń w takich jednostkach jak: m/s (metry na sekundę), mph (mile na godzinę), /500m (czas na 500 metrów), /2km (czas na 2 kilometry), waty i kilokalorie na godzinę.
- Ilość pociągnięć – pokazuje ilość pociągnięć wiosłem na minutę.
- Puls – pokazuje tempo bicia serca na minutę (opcjonalne).
- Pasek stref – pokazuje pozycję w stosunku do ustawionych stref.
- Dystans –pokazuje przepłynięty dystans w takich jednostkach jak metry, kilometry, mile oraz pociągnięcia wiosłem.
- Czas – wyświetla czas trwania ćwiczeń.
- Okno programów – ustawianie zaawansowanego programowania.
Wybór programów WaterRower odbywa się za pomocą sześciu przycisków QuickSelect:
- On / Reset – włącza monitor S4, jeżeli przytrzyma się go dłużej, resetuje go.
- Unit Setting – zmienia ustawienia intensywności, przeciętnej intensywności i dystansu.
- Zone Setting – ustawia odpowiednie strefy, między innymi częstotliwości bicia serca, pociągnięć wiosłem i intensywności.
- Workout Programs Setting – ustawia rodzaj i parametry treningu, wśród nich: dystans, czas, pracę interwałową.
- Stored Program Recall – przywraca 9 ostatnich ustawień treningu. Funkcja automatycznego podglądu pozwala na wyświetlenie programów po kolei.
- Advanced Functions – dostęp do wielu zaawansowanych funkcji, wśród nich ręcznego ustawienia i zapisania programu treningu, planowanego czasu i dystansu, prognozy częstotliwości bicia serca, prognozy na dwa kilometry, wyświetlanie ilości wody w zbiorniku oraz całkowity przepłynięty dystans.
9. Na czym polega monitorowanie pulsu we wioślarzu WaterRower?
Monitor S4 WaterRower umożliwia także opcję pomiaru pulsu. Można użyć do tego pasa telemetrycznego firmy Polar. Opcja ta wymaga dokupienia specjalnego modułu odbiornika i nadajnika (pas telemetryczny). System wyświetla częstotliwość bicia serca w oddzielnym oknie na ekranie. Istnieje także możliwość ustawienia planowanych stref bicia serca – po przekroczeniu ich granic użytkownik jest informowany sygnałem dźwiękowym i wizualnym. Jeżeli puls mieści się w granicach ustawionej strefy, na monitorze ukazuje się aktualne położenie w strefie.
Drugą opcją mierzenia pulsu we wioślarzach wodnych WaterRower jest specjalny moduł SmartRow. Moduł ten jest kompatybilny ze wszystkimi modelami wioślarzy wodnych drewnianych. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji, umożliwia dokładniejsze pomiary widoczne bezpośrednio na ekranie twoje tabletu/smartfona. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: Aplikacje do wioślarzy wodnych WaterRower.
Zaawansowana funkcja pozwala na dokładniejszą analizę strefy częstotliwości pulsu, wyświetla:
- maksymalną częstotliwość bicia serca,
- czas spędzony ponad granicą strefy,
- czas spędzony w strefie,
- czas spędzony poniżej granic strefy.
10. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi modelami ergometrów WaterRower?
Między poszczególnymi modelami WaterRowerów nie ma różnic mechanicznych, natomiast jeżeli chodzi o konstrukcję ramy to różnią się one rodzajem drewna i sposobem wykończenia.
Ważną różnicą jest również maksymalna waga użytkownika, która jest inna w poszczególnych modelach (Informacje na ten temat są zawarte na karcie produktu, zakładka Parametry).
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych do sprawdzenia porównania modeli dostępnego na stronie: Projekt i funkcje wioślarzy WaterRower.
11. Jakie grupy mięśni są używane podczas wiosłowania z WaterRowerem?
Podczas wiosłowania na urządzeniu WaterRower angażowanych jest aż 84% mięśni. Inne urządzenia, takie jak bieżnia, czy rower, a nawet inne urządzenia imitujące wioślarstwo, angażują znacznie mniej mięśni, spalają mniej kalorii, a co za tym idzie, przynoszą mniejsze rezultaty.
12. Czy aby zmienić opór we wioślarzu należy zmienić wodę?
Ilość wody w zbiorniku symuluje masę łodzi i załogi podczas wiosłowania. Jej zmiana pociąga za sobą nie zmianę oporu, ale masy, którą musi poruszyć wioślarz. Więcej wody oznacza więc cięższą łódź i jej załogę. Ilość wody jest regulowana przez ćwiczącego.
Aby wpływać na intensywność treningu przy danej masie wystarczy jedynie zmienić tempo wiosłowania. Miernik ilości wody znajduje się na zbiorniku, pod komputerem.
Typowe pojemności wody w zbiorniku ergometra WaterRower wynoszą:
- dla dzieci 12-14 litrów,
- dla kobiet 14-16 litrów,
- dla sportowców 16-19 litrów.
13. Co zrobić gdy nie potrafię wiosłować?
Specjalnie przygotowaliśmy program edukacyjny dostępny dla wszystkich użytkowników urządzenia WaterRower. Jest to program specjalnie przygotowany, aby poszerzyć wiedzę użytkownikóww zakresie:
- Wioślarstwa.
- Fizjologii.
- Treningu.
- Techniki wiosłowania.
Programy treningowe mają na celu:
- Identyfikacje realnych zadań.
- Monitorowanie postępów.
Programy treningowe to jednak nie wszystko, jeżeli wioślarz WaterRower to twój pierwszy ergometr do ćwiczeń wioślarskich szczególnie polecamy sprawdzić informacje poniżej:
- Projekt i funkcje wioślarzy WaterRower
- Zalety ćwiczenia z wioślarzami wodnymi WaterRower
- Porównanie funkcji monitorów WaterRower
- Aplikacje do wioślarzy wodnych WaterRower
- Instrukcje obsługi wioślarzy WaterRower
- Wideo i multimedia WaterRower
- Sterowniki do wioślarzy wodnych WaterRower
W razie jakichkolwiek pytań bądź problemów zapraszamy do kontaktu z naszym działem technicznym.
Życzymy miłego wiosłowania i pobijania własnych rekordów razem z WaterRower!